Geoblog.pl    medasmic    Podróże    Ladem do Iranu 2008    Wizy i bilet do Teheranu

Wizy i bilet do Teheranu

Turcja
Turcja, Istanbul

Odebralem wize do Indii. Jeden dzien trwalo wyrobienie wizy do Iranu. Wiza tranzytowa 14 dni, koszt 37 EURO. Teraz juz tylko bilet do Teheranu. 2500 km, ok 40 godzin w autobusie, koszt 35$.

-----

Powrot do Istambulu. Ostatnia herbata w Kumbag i powrot do Istambulu. Samotny czlowiek z duzym plecakiem moze liczyc tu na darmowa herbate. Lokalny bus rowniez przewiozl mnie gratis do Tekirdag, skad odjerzdzaja autobusy do Istambulu.

Wiza do Indii juz czekala. Po dziesieciu dniach w Turcji, powoli ucze sie tego kraju. To co poczatkowo dziwilo i irytowalo teraz wydaje sie normalne. Bardo czeste uzywanie klaksonu przez kierowcow samochodow to nic innego jak wyraz troski o innych uczestnikow ruchu. W waskich ulicach gdzie piesi mieszaja sie z samochodami ma to sens. Klakson to nie tylko ostrzezenie, to rowniez pozdrowienie znajomych, szczegolnie w mniejszych miejscowosciach. W busach i autobusach klakson sluzy rowniez do zwolywania podroznych. Nie trzeba czekac na przystanku, mozna spokojnie pic herbate w przydroznym barze, albo robic zakupy w sklepie, klakson oznajmi przyjazd busa. Taksowkarze w podobny sposob zachecaja do skorzystania ze swoich uslug, gdy widza pieszego balaansujacego gdzies na grnicy jezdni i chodnika/

Prawdziwa cena herbaty. Poszukiwania barow z herbata w cenie nie turystycznej doprowadzilo mnie do jaskini hazardu. Z ulicy widac tylk kilka stolikow w waskim korytarzu i kilku miejscowych mezczyzn pijacych herbate. Korytarz prowadzi jednak do wiekszego pomieszczenia, gdzie przy stolach mezczyzni graja w nieznana mi gre. Gra podona jest do remika, ale zamiast kart sa plastikowe plaskie klocki (jak do domino) z cyframi w roznych kolorach. Graja 4 osoby klockim spoczywaja na drewnianych stojakach, celem jest osigniecie 3-4 klockowych sekwencji klockow wymieniajac po jednym klocku. Wygrywa ten, ktorego wszystkie klocki znajda sie w sekwencji. Witany jestem uprzejmie, gdy oznajmiam, ze jestem z Polski slysze dziendobry oraz Lato, Gadocha, Tomaszewski. Herbata i lekki posilek gratis. Mezczyzni niby graja nie na pieniadze ale na plastikowe zetony. Jednka po zakonczeniu kilku gier wymieniaja sie banknotami 100, 50 lirowymi.

Wreszcie jestem w hostelu ze sniadaniem. Swiezy chleb, maslo, ser topiony, jajka gotowane, pomidory, kawa, herbata, dzem wisniowy. Niby niewiele ale smaczne i mozna napelnic zaladek na pierwsza polowe dnia. Wiza do Iranu otrzymalem jeden dzien od zlozeniu aplikacji, koszt 37 EURO, wiza tranzytowa na 14 dni pobytu.

W Isstambule jest wielu turystow i wielu sprzedawcow zachecajacych do kupna roznego rodzaju towarow i uslug. Turyscia zaczepiani sa na ulicach, nie jest to bardzo uciazliwe, ale po kilku dniach moze sie znudzic. W przypadku mezczyzn wystarczy zmienic krotkie spodnie na dlugie, pozbyc sie plecaka i aparatu fotograficznego. Do tego odrobina opalenizny i jestesmy brani za miejscowych, czasami ktos na ulicy zapyta nawet o cos w jezyku tureckim a taksowkarz zatrzyma samochod pytajac o droge...

medasmic
Michał Mędasik